Canada Movie News Movies producers guild awards producers guild of america Technology uk

2019 Producers Guild Awards Film Nominations Announced

2019 Producers Guild Awards Film Nominations Announced

2019 Producers Guild Awards Film Nominations Announced

2019 Producers Guild Awards Film Nominations Announced

2019 Producers Guild Awards movie nominations introduced

The Producers Guild of America (PGA) have introduced the movement image nominations for the 2019 Producers Guild Awards. The classes embrace The Darryl F. Zanuck Award for Excellent Producer of Theatrical Movement Footage, The Award for Excellent Producer of Animated Theatrical Movement Footage, and far more.

All 2019 Producers Guild Award winners shall be introduced on Saturday, January 19, 2019, at 30th Annual Producers Guild Awards on the Beverly Hilton Lodge in Los Angeles. Take a look at the complete record of nominees under.

RELATED: The Form of Water, Handmaid’s Story Win 2018 Producers Guild Awards

The Darryl F. Zanuck Award for Excellent Producer of Theatrical Movement Footage:

Black Panther

Producer: Kevin Feige

BlacKkKlansman

Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

Bohemian Rhapsody

Producer: Graham King

Loopy Wealthy Asians

Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

The Favorite

Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

Inexperienced Ebook

Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

A Quiet Place

Producers: Michael Bay, Andrew Type, Brad Fuller

Roma

Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

A Star Is Born

Producers: Invoice Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

Vice

Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

The Award for Excellent Producer of Documentary Movement Footage:

The Daybreak Wall

Producers: Josh Lowell, Peter Mortimer, Philipp Manderla

Free Solo

Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill

Hal

Producers: Christine Beebe, Jonathan Lynch, Brian Morrow

Into the Okavango

Producer: Neil Gelinas

RBG

Producers: Betsy West, Julie Cohen

Three Equivalent Strangers

Producers: Becky Learn, Grace Hughes-Hallett

Gained’t You Be My Neighbor?

Producers: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto

The Award for Excellent Producer of Animated Theatrical Movement Footage:

Dr. Seuss’ The Grinch

Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

Incredibles 2

Producers: John Walker, Nicole Grindle

Isle of Canine

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

Ralph Breaks the Web

Producer: Clark Spencer

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

The Norman Felton Award for Excellent Producer of Episodic Tv — Drama:

The People (Season 6)

Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Lengthy, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Model

Higher Name Saul (Season four)

Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Candy

The Handmaid’s Story (Season 2)

Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer

Ozark (Season 2)

Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Invoice Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell

This Is Us (Season three)

Producers: Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti

The Danny Thomas Award for Excellent Producer of Episodic Tv — Comedy:

Atlanta (Season 2)

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

Barry (Season 1)

Producers: Alec Berg, Invoice Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff

GLOW (Season 2)

Producers: Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore

The Good Place (Season three)

Producers: Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky

The Marvelous Mrs. Maisel (Season 2)

Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

The David L. Wolper Award for Excellent Producer of Restricted Collection Tv:

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (Season 2)

Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

Escape at Dannemora

Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Invoice Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe

Maniac

Producers: Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard

The Romanoffs

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

Sharp Objects

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

The Award for Excellent Producer of Streamed or Televised Movement Footage:

Fahrenheit 451

Producers: Sarah Inexperienced, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

King Lear

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

My Dinner with Hervé

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

Paterno

Producers: Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman

Sense8: Collectively Till the Finish

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

The Award for Excellent Producer of Non-Fiction Tv:

30 for 30 (Season 9)

Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

Anthony Bourdain: Elements Unknown (Season 11, Season 12)

Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Leah Remini: Scientology and the Aftermath (Season three)

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

Queer Eye (Season 1, Season 2)

Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez

Wild Wild Nation (Season 1)

Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi

The Award for Excellent Producer of Reside Leisure & Speak Tv:

The Day by day Present with Trevor Noah (Season 24)

Producers: Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Weblog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

Final Week Tonight with John Oliver (Season 5)

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

The Late Present with Stephen Colbert (Season four)

Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

Actual Time with Invoice Maher (Season 16)

Producers: Invoice Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wooden

Saturday Night time Stay (Season 44)

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

The Award for Excellent Producer of Recreation & Competitors Tv:

The Superb Race (Season 30)

Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

America’s Obtained Expertise (Season 13)

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

RuPaul’s Drag Race (Season 10)

Producers: *Eligibility Willpower Pending*

Prime Chef (Season 15)

Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman

The Voice (Season 14, Season 15)

Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly

The PGA doesn’t vet the person producers of short-form packages, sports activities packages, or youngsters’s packages. The profitable productions can be acknowledged on the official ceremony on January 19th.

The Award for Excellent Brief-Type Program:

Biography: Historical past, Herstory (Season 1)

Carpool Karaoke: The Collection (Season 2)

Comedians in Automobiles Getting Espresso (Season 5)

Her America: 50 Ladies, 50 States (Season 1)

Kevin Hart: What The Match (Season 1)

The Award for Excellent Sports activities Program:

Being Serena (Season 1)

E:60 (2018)

Onerous Knocks: Coaching Camp with the Cleveland Browns (Season 13)

Actual Sports activities with Bryant Gumbel (Season 24)

SportsCenter with Scott Van Pelt (Season four)

The Award for Excellent Youngsters’s Program:

Fuller Home (Season four)

PJ Masks (Season 2)

A Collection of Unlucky Occasions (Season 2)

Sesame Road (Season 48)

Teen Titans Go! (Season four)

(perform(d, s, id) var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];if (d.getElementById(id)) return;js = d.createElement(s); js.id = id;js.src = “//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.2”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);(doc, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));